Fogpótlások

Letört, elszuvasodott fogak rekonstruálása, foghiányok pótlása, korona, vagy híd segítségével. Teljes,
vagy részleges lemezes fogpótlások készítése. Implantológiai megoldások.

Rögzített fogpótlások – egyéb tudnivalók

Korona: olyan fogpótlás amely a fogorvos által előkészített, preparált, felszínre oldhatatlan rögzítéssel cementtel rögzül és a hiányzó fogat eredeti állapotában rekonstruálja, állítja helyre. Anyaga lehet: fémkerámia, vagy cirkónkerámia. Egyik esetben fém, a másik esetben cirkónium vázra égetik rá a porcelán leplezést, ami esztétikusan pótolja a tönkrement fogkoronát. A cirkóniumkerámia koronák nagy előnye elsősorban esztétikai, ennek oka a fémváz hiánya, ami jelentősen javítja a korona esztétikai megjelenését. További előnye, ha valami sérülés éri a fogpótlást, akkor a fémváz nem látszódik ki, pl.: lepattanás, csikorgatás következtében bekövetkező kopás, baleset stb.

Híd: olyan fogpótlás amely a fogorvos által előkészített, preparált, felszínekre, csapos műcsonkra, implantátumra oldhatatlan rögzítéssel cementtel rögzül, a hiányzó fogat eredeti állapotában rekonstruálja, állítja helyre, valamint a hiányzó fogakat is pótolja, helyreállítja a rágást.

Gyökércsapos fogmű: A gyökércsatornába vezetett csap segítségével, abban cementtel rögzítve és elhorgonyozva pótolják a fog hiányzó koronáját, részeit, ennek segítségével lehetőség nyílik a fog újra felhasználására híd, vagy korona készítésekor. Előfeltétele a korrekt és pontos gyökértömés megléte.

A beavatkozás menete

Az alapos tervezés után a beavatkozás első lépéseként a pillérfogakat megfelelő érzéstelenítés mellett előkészítjük. A fogakat gyémántcsiszolók segítségével kónuszosra és egymással párhuzamosra preparáljuk úgy, hogy a készülő fogpótlás anyagától függően 1,5–2,5 mm-t eltávolítunk a fog felületéről. A hibás részeket ún. csonkfelépítőkkel kijavítjuk, majd az így előkészített fogakat tartalmazó és a vele szemben levő állcsontról is lenyomatot veszünk. Végül rögzítjük az állcsontok egymáshoz való viszonyát, és meghatározzuk a fogpótlás színét. A fogtechnikus ezen információk alapján egy vagy több próba közbeiktatásával elkészíti a fogpótlást, ami kipróbálás után beragasztással kerül a végleges helyére.

A rögzített fogpótlás közben előforduló leggyakoribb komplikációk, szövődmények:

Érzékenység, fogfájás

A preparálás, illetve a beragasztást követő napokban fokozott hideg-meleg érzékenység, enyhe fájdalom felléphet. Ha a fájdalom nem szűnik, vagy intenzív éjszakai fogfájás (lüktetés) jelentkezik, akkor fogbélgyulladás léphet fel, ennek terápiája a gyökérkezelés. Ilyen esetben javasoljuk az elkészült fogpótlás ideiglenes beragasztását.

Kényelmetlenség, ráharapásos fájdalom az első napokban

A rögzített fogpótlás beragasztását követő néhány napban előfordulhat, hogy idegennek, kényelmetlennek érzi a fogművet. Ez általában egy-két hét alatt megszűnik. Amennyiben az adaptáció nem történik meg, és a fogpótlás viselése kényelmetlenséget okoz, korrekcióra van szükség.

Esztétikai kifogások

Az esztétika egy szubjektív fogalom, ezért a félreértésekért leggyakrabban a betegek túlzott elvárásai, illetve a kiinduló állapot, az adottságok figyelmen kívül hagyása a felelős. A fogorvos és a fogtechnikus csak bizonyos korlátokon belül tudja egyedivé tenni a fogpótlást. Az esztétikai kifogásokat a mattpróba elvégzéséig tudjuk módosítani, utána már nem!

A híd törése vagy a porcelán lepattanása

Az ilyen típusú probléma a következő okok miatt jelentkezhet:

  • nem megfelelő használat, pl. kemény tárgyak (ceruza) vagy kemény ételek (porc, csont, pirítós stb.) gyakori rágása
  • a fogakat vagy az arcot ért ütés vagy a fogsorok erőteljes összekoccanása (baleset, sport stb.)
  • túlterhelés, amelynek leggyakoribb oka a fogcsikorgatás, ritkábban a kompromisszumos tervezés

Gyakori, hogy a viselés közben a különböző hatásokra láthatatlan repedések keletkeznek a pótlásban és a törés vagy a porcelán lepattanása később látszólag ok nélkül következik be.
Használati utasítás

A fogpótlás élettartama nagymértékben attól függ, hogyan tisztítják. Rendszeres (napi 3x) fogmosás mellett szükséges a fogak között fogselyem, szájzuhany vagy egy speciális fogkefe használata! Fontos, hogy a híd alatt ne maradjon ételmaradék! Kérje a szájhigiénikusunk segítségét, aki minden eszköz használatát megtanítja. Elhanyagolt fogpótlások súlyos következményekkel járnak, tartós ínygyulladást, illetve a fogak, pillérfogak elvesztését is okozhatják!

FONTOS! A fogpótlások is időközönként cserére szorulnak. Az éves ellenőrzések alkalmával (ami a garancia feltétele is) a fogorvos ellenőrzi a széli záródást, az íny állapotát és, ha szükséges javaslatot tesz a fogpótlás cseréjére.

Top
error: Content is protected !!